Alla barns rätt till utbildning
Med anledning av att regeringens särskilda nationella samordnare överlämnat sina förslag kring EU-medborgare som vistas i Sverige tillfälligt (direktiv 2015:9), kommenterar nu Rädda Barnen frågan.
Med anledning av att regeringens särskilda nationella samordnare överlämnat sina förslag kring EU-medborgare som vistas i Sverige tillfälligt (direktiv 2015:9), kommenterar nu Rädda Barnen frågan.
Utredningen är ett tydligt svar på den opinion som Rädda Barnen har drivit under 2015 och fortsätter att driva tills lagliga vägar är en verklighet. På uppropet återfinns över 138 000 namnunderskrifter som alla har spelat en stor roll i att övertyga regeringen om att en utredning kring säkra och lagliga flyktvägar behövs.
Fem av sex kommuner som SR Ekot varit i kontakt med uppger att gifta asylsökande barn som fyllt 15 år och vill leva ihop med den som de är gifta med ofta får det trots att barnäktenskap är förbjudet enligt svensk lag. Reportaget visar att kommunerna inte är konsekventa i att följa lagen om barnäktenskap.
Den förre statsministern i Danmark, Helle Thorning-Schmidt, har blivit utsedd till ny CEO för att leda internationella Rädda Barnen i London. Rädda Barnens organisationer runt om i världen arbetar tillsammans för att försöka förändra framtiden för de mest utsatta barnen.
Karin Söder, mångårig ordförande för Rädda Barnen, har gått bort. Hon var en av de som betytt allra mest för barns rättigheter i Sverige och i världen.
För trettonde året i rad släpper Rädda Barnen sin barnfattigdomsrapport. Rapporten som är baserad på siffror från 2013 visar att barnfattigdomen är oförändrad på 12,0 procent. Barn till ensamstående och barn till utlandsfödda löper störst risk att hamna i barnfattigdom.
Idag släpper Rädda Barnen en ny rapport som bygger på röster från barn som flytt kriget i Syrien till omliggande länder. Rädda Barnen har pratat med över 200 barn i Libanon och Norra Irak.I rapporten berättar barnen själva om vad det innebär att växa upp som flykting i ett främmande land. Rapporten visar de risker som barn utsätts för och hur livet på flykt påverkar deras psykosociala hälsa.
Vi får löpande mycket oroade rapporter från migrationsverkets mottagning för flyktingar i Malmömässan. De belyser särskilt brist på sjukvård, barn som sover på kartonger, ingen tillgång till duschar. Detta är ovärdigt och ohygieniskt och riskerar barns hälsa.
De senaste månaderna har EU-länderna ägnat sig åt en tävling mot botten när det gäller flyktingars rättigheter. Människor och barn på flykt används som brickor i ett cyniskt politiskt spel.
MARABOUPARKENS DESIGNJULMARKNAD 2015 Helgen 5–6 december Tid: 10.00–17.00 Inträde: 50 kr, varav 40kr går till Rädda Barnen Adress: Löfströmsvägen 8 i Sundbyberg
Många barn kommer ensamma till Sverige just nu. Migrationsverket beräknar att Sverige kommer att ta emot upp till 40 000 ensamkommande barn under 2015. Därför startar Rädda Barnen en stödlinje för att erbjuda stöd och enklare rådgivning. Stödlinjen kommer att erbjuda språken arabiska, dari och engelska till en början.
Idag är det två år sedan den dödliga tyfonen Haiyan drog in över Filipinerna. Katastrofer i Asien kostade världsekonomin nära 90 miljarder 2014. Samtidigt skärs biståndet ned. För att möta utveckling startar Rädda Barnen världens första utbildning i Humanitärt ledarskap.