Gå direkt till innehåll

Nyhet -

Rädda Barnen fördömer starkt skolattentatet i Pakistan

Rädda Barnen fördömer starkt det brutala attentatet på en skola i Peshawar i Pakistan, där dödssiffran nu uppgår till 141 - de flesta barn och tonåringar.

Attacken är förutom en fruktansvärd tragedi, ett allvarligt angrepp på barns rätt till utbildning som kommer att få långsiktiga konsekvenser för barns utveckling i Pakistan. Vi betonar att skolor måste få vara en säker och trygg plats och aldrig någonsin får bli måltavlor i krig och konflikter.

- Det är ett ofattbart och naturligtvis helt oförsvarbart angrepp! Våra tankar går till barnens familjer och alla våra otroligt duktiga kollegor som jobbar på olika platser i Pakistan med att stärka barns rättigheter. Deras kamp är nu viktigare än någonsin, säger Rädda Barnens generalsekreterare Elisabeth Dahlin.

Ämnen

Kontakter