Föds på nytt i Livets Lotteri
Var skulle du hamna om du föddes på nytt och hur skulle ditt nya liv se ut? På sajten Livets Lotteri får du chansen att dra en ny livslott och se var i världen du skulle födas idag om statistiken fick avgöra.
Var skulle du hamna om du föddes på nytt och hur skulle ditt nya liv se ut? På sajten Livets Lotteri får du chansen att dra en ny livslott och se var i världen du skulle födas idag om statistiken fick avgöra.
Två månader efter den stora jordbävningen har lektionerna börjat igen för eleverna vid Cejecodema-skolan i Martissant, ett område i utkanterna av Haitis huvudstad Port-au-Prince. Med tält och skolmaterial från Rädda Barnen har nu flera hundra barn kunnat återgå till undervisningen. 10-åriga Jimmy Rifuse återvände till skolan för första gången sedan jordbävningen.
Att tillhöra Rädda Barnens beredskapsstyrka innebär betydligt mer än standardbilden av någon som står knädjupt i lera och delar ut förnödenheter. Lisa Lundgrens senaste uppdrag var att på plats samordna frivilligorganisationernas insatser för barn i Pakistan. – Det var ju inget hands-on-arbete – men det var viktigt! säger hon.
- Jag vaknade av skalvet och såg att taket höll på att falla ihop över oss, berättar spanska Rädda Barnens chef, Alberto Soteres, om hur byggnaden han vistades i kollapsade vid jordbävningen i Chile i lördags. Han har nu anslutit sig till Rädda Barnens katastrofteam som samlats i Santiago för att samordna akutinsatser för de drabbade.
Vi vill uppmana Migrationsverket att använda sig av den undantagsbestämmelse som finns i Dublinförordningen när det gäller ensamkommande barn som riskerar att överföras till ett första asylland där barnets rättigheter kränks. Låt det asylsökande barnet stanna i Sverige i sådana situationer och få sin ansökan prövad här.
Dödssiffran är uppe i över 700 och myndigheterna beräknar att två miljoner människor påverkats av den jordbävning som drabbade Chile under lördagsmorgonen. Insamlingen har nu börjat för att kunna stödja drabbade barn och familjer.
Möjligheterna att sköta hygien och näring i det jordbävningsdrabbade Haiti väntas försämras ytterligare när regnperioden drar igång om några veckor. Rädda Barnen sprider nu livsviktig information om näringsriktig mat och hur man kan undvika smittospridning, genom sånger på kreol på de lokala radiokanalerna.
Lektionerna har börjat igen för eleverna vid Cejecodema-skolan i Martissant, ett område i utkanterna av Haitis huvudstad Port-au-Prince. Med tält och skolmaterial från Rädda Barnen har nu flera hundra barn kunnat återgå till undervisningen.
Att tillhöra Rädda Barnens beredskapsstyrka innebär betydligt mer än standardbilden av någon som står knädjupt i lera och delar ut förnödenheter. Lisa Lundgrens senaste uppdrag var att på plats samordna frivilligorganisationernas insatser för barn i Pakistan. – Det var ju inget hands-on-arbete – men det var viktigt! säger hon.
Vi vill uppmana Migrationsverket att använda sig av den undantagsbestämmelse som finns i Dublinförordningen när det gäller ensamkommande barn som riskerar att överföras till ett första asylland där barnets rättigheter kränks. Låt det asylsökande barnet stanna i Sverige i sådana situationer och få sin ansökan prövad här.
Tusentals barn kan ha påverkats av den jordbävning som drabbade Chile under lördagsmorgonen och mätte 8,8 på Richter-skalan. Insamlingen har nu börjat för att kunna stödja drabbade barn och familjer.
Ikea bidrar med 71 miljoner kronor till Rädda Barnen och Unicefs arbete för alla barns rätt att gå i skolan. Pengarna kommer från försäljningen av mjukdjur under november och december 2009 i alla Ikeas varuhus världen över. För varje mjukdjur som sålts via webben eller varuhusen gick tio kronor till de båda organisationernas arbete.
2010 börjar med två spännande samarbetspartners till Rädda Barnens webbshop – Design för barns rättigheter. Lovisa Burfitts illustrationer tillsammans med Vasumas solglasögon för barn och vuxna är några av vårens nyheter.
Ikväll finns möjlighet att lyssna till författare som Niklas Rådström, Agneta Pleijel, Bengt Ohlsson, Kajsa Ingemarsson och Daniel Boyacioglu på Kulturhuset i Stockholm, vid en litterär stödgala till förmån för Rädda Barnens arbete i Haiti.
Barnen i Saada i Jemen levde igenom fem krig under perioden 2004-2008 och i augusti förra året blossade ett sjätte upp. Den senaste konflikten har orsakat ännu mer skada och förstörelse än de föregående och drivit ytterligare tiotusentals människor på flykt. Rädda Barnen fokuserar nu på att skapa trygghet och möjligheter till utveckling för barnen i flyktinglägren.
Rädda Barnen och UNICEF har tillsammans med lokala frivillig-organisationer dragit igång ett familjecenter-projekt i Gaza. Målet med projektet är att stödja överlevnad och utveckling hos barn som riskerar att utsättas för våld, övergrepp eller vanvård.
En månad efter Haitis största naturkatastrof någonsin, har Rädda Barnens insatser nått 300 000 barn och vuxna i det drabbade området. Det akuta hjälparbetet pågår sida vid sida med långsiktiga program för barns skydd och utbildning.
Hur gör man för att komma vidare efter att en gigantisk katastrof slagit sönder inte bara hus och hem utan i stort sett alla samhällssystem? Rädda Barnens Charlotta Mockrish är i Haiti för att arbeta med utbildningsfrågor. I ett utdrag från hennes blogg berättar hon här om generaldirektörer som sover på gatan och totalförstörda skolor.
Rädda Barnen vill framhålla att samarbetet mellan myndigheter och organisationer i det civila samhället inom ramen för insatser på rättsområdet är ett mycket komplext område. Detta beror både på olikheter i mandat och uppdrag samt ovana till samarbete.
Tre veckor efter jordbävningen är det fortfarande många barn och vuxna som saknar mat. I samarbete med FN kommer Rädda Barnen se till att 33 000 familjer får matransoner som räcker i två veckor.